Rabarberpaj med marängtäcke

on

Det är jättegott med syrlig rabarber och söt maräng ihop! Pajen är dessutom snygg och den är enkel att laga. Marängmomentet kräver kanske lite noggrannhet, men svårt är det inte.

Ingredienser:

  • Färdig mördeg (jag använder Sunnuntai murotaikina) eller hemlagad mördeg, se recept HÄR
  • Rabarber, skalad och skivad
  • Socker, knappt 1/2 dl
  • Färska jordgubbar eller hallon till dekoration

Till marängtäcket:

  • 3 äggvitor
  • 1,5 dl strösocker (gärna extra fint strösocker, men inget måste)

Ugn 200 grader / 225 grader till marängen

Tryck ut degen i en pajform eller form med löstagbar botten. Fyll med rabarber och strö över socker. Grädda pajen i 200 grader i 30 minuter.

Under tiden vispas äggvitorna med elvisp till hårt skum i en ren och torr bunke. (Om bunken inte är helt ren/ torr/ fettfri eller det har kommit äggula i vitan är det svårt att få vitorna att bli till hårt skum)

När vitorna blivit till skum tillsättes lite socker i taget under elvispning tills det blir en glansig, styv och fin marängsmet. Efter att pajen svalnat en stund efter gräddningen breder man ut marängen ovanpå. Höj ungstemperaturen till 225 grader.

Grädda marängen i övre delen av ugnen i ca 5 minuter i 225 grader. Marängen är klar när de högsta topparna är gyllenbruna. OBS – det går snabbt, så håll ett öga på pajen och var beredd att plocka ut den när marängen fått färg.

Dekorera efter tycke och smak, t.ex. med färska hallon eller jordgubbar.

Jättegott! Det bästa man kan laga med rabarber tycker jag.

Hälsningar Anni

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s